توجه بیشتر شد امید در راه است

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در پایان نشستی که با موضوع خرید توافقی برنج استان های شمالی با حضور وزرای جهاد کشاورزی و صنعت ، معدن و تجارت و مدیران مرتبط برگزار شد از خرید توافقی محصول برنجکاران شمالی با هدف حمایت از این بخش خبر داد.

به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، محمدباقر نوبخت گفت: در پی گزارش استانداران استان های شمالی از جمله مازندران و گیلان در خصوص بازار راکد فروش محصول برنج کشاورزان همزمان با برداشت و اجبار کشاورزان به فروش محصولاتشان به قیمت نازل به واسطه ها، هیئت دولت مأموریتی را به این معاونت برای خرید توافقی برنج از کشاورزان واگذار کرد که در جلسه فوق العاده عصر چهارشنبه خرید توافقی برنج از شالیکاران شمال کشور تصویب شد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور تأکید کرد: خرید توافقی برنج از کشاورزان به گونه ای ساماندهی شود که برنجی که به دست مصرف کنندگان می رسد با قیمت بالا نباشد و هم کشاورزان مجبور به فروش محصولشان با قیمت پایین به واسطه ها نشوند.

نوبخت افزود: مقرر شد سازمان تعاون روستایی به خرید توافقی برنج از کشاورزان اقدام کند و شرکت بازرگانی دولتی نیز از عرضه برنج وارداتی در بازار خودداری و جلوگیری کند.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که برنج داخلی در بازار عرضه می شود ، برنج وارداتی توزیع نخواهد شد تا بازار به طور مناسب محصول داخلی را بدست مصرف کنندگان برساند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور گفت:با این تصمیم، محصول کشاورزان با قیمت توافقی خریداری و حاصل دسترنج آنها از طریق دولت به فروش می رسد.

نوبخت با بیان اینکه دولت با حمایت از بخش کشاورزی در کنار کشاورزان عزیز خواهد بود ، گفت : همه دستگاه های دولتی از این تاریخ و همزمان با عرضه برنج داخلی در بازار خرید برنج وارداتی را باید متوقف کنند و با دستور وزرا همه نیازهای داخلی دستگاههای دولتی باید از محصول برنج داخلی خریداری شود و همچنین برنج را بطور مستقیم بدست مصرف کنندگان برسانیم و واسطه گری در این بخش کم شود.

نوبخت با اشاره به اینکه خرید محصولات کشاورزی به دو روش خرید تضمینی و خرید توافقی امکان پذیر است ، گفت: در خرید تضمینی مبنای قیمت گذاری محصول به گونه ای است که منافع کشاورزانی که موفق به فروش محصول خود نشده اند لحاظ می شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور همچنین درباره روش خرید توافقی گفت : قیمت خرید توافقی از خرید تضمینی بیشتر و تقریباً به قیمت بازار نزدیک است.

اقای نوبخت افزود: خرید توافقی از کشاورزان زمانی انجام می شود که برای کشاورزان امکان فروش محصول وجود ندارد و به همین دلیل دولت برای حمایت از کشاورز به این موضوع ورود می کند.

وی افزود: آنچه در این جلسه درباره برنج تصمیم گیری شد خرید از کشاورزان به قیمت توافقی است که بیشتر از قیمت تضمینی خواهد بود و این همان سیاست دولت برای بودن در کنار کشاورزان است.

نوبخت ادامه داد: این سیاست حمایتی دولت به محصول برنج محدود نمی شود و سال گذشته نیز در محصول گوجه فرنگی نیز دولت وارد عمل شد.

وی گفت: زمانی که کشاورزان به ناچار مجبور هستند محصول را با رنج و زحمت بسیار تولید کنند و بسیار ارزان به واسطه ها بفروشند ، دولت از آنها حمایت می کند تا محصول با قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان برسد و هم کشاورزان با قیمت مناسب حاصل دسترنج خود را بفروشند و تلاش شده است نقش واسطه ها از تولید تا مصرف کمتر شود.

منبع سازمان جهاد کشاورزی

/ 0 نظر / 16 بازدید